زیبایی اندام

رابطه ورزش پیلاتس و یوگا

رابطه ورزش پیلاتس و یوگا

ورزش یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که یک انسان باید در روتین زندگی خود داشته باشد.

در دنیای صنعتی امروز که همه چیز سریع پیش می‌رود و استرس‌ها منجر به بیماری‌هایی مانند سردرد، دردهاي عضلاني،

فشار خون بالا و پايين، پوكي استخوان، نامتناسب بودن اندامهای بدن و ناراحتي‌هاي فراوان روحي و روانی می‌شود، ورزش تنها راه چاره است.

اینکه چه ورزشی را انتخاب کنید به علاقه شما برمی‌گردد اما امروز ما می‌خوایم دو ورزش مهم و پرطرفدار را بررسی کنیم:

یوگا و پیلاتس

معرفي يوگا

یوگا یک ورزش آرامش‌دهنده هندی است. این ورزش قدمتی 5000 ساله دارد،

از حدود 4000 ساله پیش جهانی شدو کلمه یوگا به معنای یوج و یونگ است یعنی پیوستن و ملحق شدن.

ابعاد كالبد فيزيكي(اسانا) ،تنفسي (پراناياما) ،تمركزي (مديتيشن) ،رواني و ذهنی در ورزش یوگا اهمیت دارد و به این ابعاد تمرکز می‌شود.

یوگا ورزشی جسمی و روحی‌ستو در واقع یوگا باعث اتحاد بین جسم و روح می‌شود. بنابراین همان‌ قدر که سلامت جسم شما در این ورزش اهمیت دارد،

سلامت روح شما نیز دارای اهمیت است و به طور مستقیم به آن پرداخته می‌شود. با ورزش یوگا شما می‌توانید بر تمام تنش‌ها و استرس‌های خود غلبه کنید.

شما با انجام تمرینات یوگا تنفس بهتر و بدن شما انعطاف خاصی را پیدا خواهد کرد.

یوگا یک ورزش فلسفی است، این ورزش با درون انسان سر و کار دارد.

تمرینات یوگا باعث تقویت روح شده و به جهان هستی و کائنات متصل می‌کند و انسان به درک بیشتر از خود و دنیای خود می‌رسد.

متاسفانه تصور برخی مردم از یوگا این است که عده‌ای در سکوت و آرامش کنار هم بنشینند و نام خدا را تکرار کنند.

راهنمای ورزش در منزل
خواندن

یوگا آگاهی از درونیات خود و همراه کردن جسم با روح و ذهن است.

حرکات یوگا بسیار ساده است. گرچه در سطح پیشرفته و برای کسانی که مربی یوگا هستند حرکات به مراتب سخت‌تر می‌شود اما اگر همین حرکات ساده به روش صحیح آموزش داده نشود باعث تخریب روح و جسم می‌شود.

حتما برای یادگیری یوگا به جا و یک شخص مطمئن مراجعه کنید و یا با یک پزشک مشورت کنید.

 

رابطه ورزش پیلاتس و یوگا

معرفي پيلاتس

زادگاه ورزش پیلاتس کشور آلمان است و قدمتی به اندازه یوگا ندارد. پیلاتس در سال 1880 توسط یوزف پیلاتس طراحی شد.

در طول اوایل قرن 20 طراح پیلاتس اقدام به طراحی و حرکات نمود تا هم بدن را تقویت کند و هم ذهن انسان را تسکین دهد. در واقع او معتقد بود که سلامت جسم و روح به ارتباطات درونی هر فرد ارتباط خیلی نزدیکی دارد.

ادعا او در مورد ورزش خود این بود که این ورزش می‌تواند بیماری را درمان کند.

پیلاتس در سال 1920 ورزشی برای برنامه‌های آمادگی جسمانی زندانیان جنگ بود اما بعدها به یک ورزش برای رسیدن به بدن متناسب شناسایی شد.

آنچه واضح و مبرهن است این است که یوزف پیلاتس حرکات ورزشی شرق و غرب را به خوبی مطالعه کرده است. زیرا هماهنگی جسم و روح یک باور بودایی و هندی است که در ورزش یوگا نیز وجود دارد. بعد از مرگ یوزف، ورزش پیلاتس توسط گروه‌های کوچکی زنده نگه داشته شد و کم کم این ورزش تبدیل به یک ورزش خانگی شد.

هشت اصل بنای ورزش پیلاتس : تنفس، تمرکز، هماهنگي، اجراي روان، کنترل، تفکيک اندام، مرکزيت،خنثي سازي. این هشت اصل بسیار اهمیت ویژه‌ای دارد و نتیجه موفقیت‌آمیز از این ورزش بسته به رعایت تمام و کمال این هشت اصل است.

انواع ورزش با کش بدنسازی
خواندن

در ورزش‌های دیگر یک سری حرکات صرفا تکرار می‌شود که ضربان قلب شما را بالا ببرند تا به چربی سوزی برسد. اما در ورزش پیلاتس هر کدام از حرکات با دقت انجام می‌شود و این ورزش در کوتاه مدت نتیجه بسیار خوبی می‌دهد.

 

رابطه ورزش پیلاتس و یوگا

مقايسه ورزش یوگا و پیلاتس

١.نحوه برگزاري جلسات ورزشي:

یوگا: کلاس‌های یوگا با آرامش شروع می‌شود و شما ابتدا ذهن خود را متمرکز می‌کنید و سپس شروع به گرم کردن آروم عضلات همچنان همراه با آرامش، می‌کنید. بعد از مرحله تمرکز و شبه مدیتیشین، یوگا با با حركات انعطافي ، تعادلي ،معكوس و تمرينات تنفسي طراحي شده ادامه مي‌يابد و در آخر کلاس نیز فرد با دراز کشیدن و رهایی مطلق بدن، سطح جریان انرژی بدن را افزایش می‌دهد و کلاس رو به اتمام می‌رود.

پيلاتس: کلاس با ادای احترام و یک سری تمرینات تفسی آغاز می‌شود. در همان ابتدا حرکاتی جهت گرم کردن بدن انجام می‌شود، حرکات کششی و قدرتی. این تمرینات در جهت تقویت در قسمتهاي مختلف بدن مانند كتف و سر شانه، مركز عضله شكم، پهلو انجام می‌شود.

٢.برگزاري مدت زمان كلاس:

یوگا: یک ورزش آرامش‌بخش زمان بیشتری می‌برد: بین 1:45 تا 2 ساعت

پيلاتس: ١ساعت

٣.تنفس:

يوگا: پخش بسیار مهم یوگا شامل تكنيك‌هاي تنفسي مختلف مانند تنفس شكمي، سينه‌ايي و ترقوه‌ايي می‌باشد. دم و بازدم از بینی و تنفس‌های آرام و عمیق در این ورزش نقش مهم دارد و بسیاری از تمرینات بر مبنای تنفس است.

پيلاتس: تنفس‌های در پیلاتس سریع و کوتاه است. در این ورزش حتما تنفس دیافراگمی آموزش داده می‌شود زیرا تنفس در این ورزش بر فرآیند چربی‌سوزی اهمیت ویژه‌ای دارد. تنفس دیافراگمی همراه با ورزش باعث کوچک‌ شدن شکم و فرم دادن به آن می‌شود.

بهترین ورزش برای بانوان در منزل
خواندن

٤.تفاوت در نحوه حركات:

يوگا: حرکات یوگا حرکاتی همراه با آرامش و اغلب شامل حركات ايستاده، نشسته، خوابيده، حركات معكوس و در برخي موارد پرش و طي مسافت كوتاه، براي  ايجاد جريان انرژي در بدن است. تمامی این ورزش‌ها با تکیه بر تنفس درست انجام می‌گیرد تا تاثیرگذاری آن بیشتر شود و موجب تعادل بين ذهن، جسم و روح شود.

پيلاتس: حرکات ورزشی پیلاتس موجب ارتقاء استقامت در تمرينهاي قدرتي، تعادلي و انعطافي بدن می‌شود. گرچه تمرینات پیلاتس نیز بدون پرش و طي مسافت، به صورت تمرينات ايستاده، نشسته، خوابيده انجام می‌شود، اما حرکات پیلاتس نسبت به یوگا پرشورتر است و تحرک بیشتری را به همراه دارد.

5.كاربرد وسايل:

  • لوازم لازم برای یوگا:

مت، كمربند، آجرهاي چوبي وفومي، چوب نی در ٢سايز كوتاه و بلند، بالش، پتو، طناب، صندلي

اما باز لوازم به شیوه اجرایی یوگا بستگی دارد.

  • لوازم لازم برای پیلاتس

مت، وزنه، چوب

نتيجه گيری : رابطه میان ورزش یوگا و پیلاتس

هر کدام از این ورزش‌ها قطعا بر سلامت بدن تاثیر خواهند گذاشت و هر کدام نقطه قوت خود را دارد و به هر حال برای بدن مفید هستند. هر کس بسته به روحیات خود باید تصمیم بگیرید که کدام ورزش را دنبال کند. همچنین کسب تجربه تجربی هر یک از این ورزش‌های می‌تواند کمک کننده باشد.

شما برای خرید انواع تجهیزات ورزشی و کفپوش می توانید از فروشگاه آنلاین پالس اسپرت استفاده کنید.
برای ورود به فروشگاه کلیک کنید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *