تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس چیست؟

 تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس چیست؟

تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس چیست؟

تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس چیست؟

شما همیشه افراد مختلفی را مشاهده می‌کنید که برای ورزش کردن به باشگاه میروند. برخی فقط به دلیل اینکه فرم بدنی زیبا و بزرگ داشته باشند و حجم ماهیچه‌ها را افزایش دهند به باشگاه می‌روند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای نوعی ورزش خاص تمرین کنند. عضله سازی به افراد قدرت، سرعت و چابکی می‌دهد. بادی بیلدینگ و فیتنس رشته‌های ورزشی بسیار محبوب و پرطرفدار مخصوصا بین جوانان هستند. در نگاه اول فرم بدن افرادی که تناسب اندام و بدنسازی انجام می‌دهند یکسان به نظر می‌رسد، اما در اصل تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد. اما آیا می‌دانید تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس چیست؟

تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس

تفاوت اصلی بین رشته فیتنس و بدنسازی در این است که در ورزش فیتنس نیازی به وزنه زدن ندارد. بدنسازی در درجه اول در هل دادن و کشیدن وزنه‌های سنگین نقش دارد. با وزنه زدن ماهیچه‌ها سریعتر رشد می‌کند و ورزشکاران به آرامی قدرت بدنی بیشتری پیدا می‌کند. این یک قاعده کلی است که تمرین با وزنه راهی نسبتاً آسان برای افزایش حجم عضلات است.

بدنسازان در ظاهر افرادی قدرتمند و قوی با ماهیچه های بزرگ و برجسته هستند. اما افرادی که ورزش فیتنس انجام می‌دهند ظاهری متفاوت دارند. هدف اصلی مدل سازی تناسب اندام ، حفظ فرم و داشتن یک زندگی فعال و سالم است. مدل سازی تناسب اندام چیزی نیست جز سوزاندن کالری به صورت روزانه برای حفظ تناسب اندام. در حالی که بدنسازی یک قدم برای افزایش وزن است ، تناسب اندام لزوماً مربوط به ایجاد توده بدن نیست. در مورد داشتن اندامی متناسب و خوش فرم است. مردان عمدتا به بدنسازی علاقه دارند در حالی که زنان عمدتا به فعالیتهای بدنسازی علاقه دارند.

ماهیچه بیشتر سلامت بیشتر؟

خیلی از افراد بر این باورند که هرچه ماهیچه‌ها توسعه پیدا کنند و بزرگتر شوند، بدن سالم‌تر و قوی‌تر خواهد بود و این را تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس می دانند. اما باید بدانید که حجیم بودن عضلات نمی‌تواند به تنهایی نشان دهنده سلامت و قدرت عضلات شما باشد. بدنسازی سبب می‌شود که توده عضلانی افزایش پیدا کند، خطر ابتلا به کلسترول خون بالا کاهش یابد، فرد دچار چاقی نشود و سلامت استخوان‌ها ارتقا پیدا کند. با وجود این فواید بدنسازی زمانی که شما بخواهید یک جسم مانند وزنه را بلند کنید، شکل و اندازه ماهیچه‌های شما چندان در نحوه بلند کردن و میزان قدرت شما تاثیر نخواهد داشت.

اجرای حرکات بدنسازی به صورت ایستاده یا نشسته؟
خواندن

در مقابل فیتنس و یا تناسب اندام تاکید فراوانی روی نحوه عملکرد عضلات و میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها دارد. بنابراین لزوما نیاز نیست حتما برای قوی بودن بدنسازی کنید. شاید با انجام تمرینات فیتنس عضلات دوسر بازویی کوچکی داشته باشید، اما به اندازه یک بدنساز بزرگ قدرت بدنی داشته باشید.

بنابراین می‌توان گفت که تناسب اندام و انجام تمرینات فیتنس، سلامت عمومی بدن را ارتقا می‌بخشد، البته بدنسازی نیز بی‌تاثیر نیست. هر دوی این ورزش‌ها می‌توانند مزایا و ویژگی‌های خاص خود را داشته باشند اما بهتر است چند تفاوت اساسی فیتنس و بدنسازی را مورد بررسی قرار دهیم:

 

تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس چیست؟

تفاوت فیتنس و بدنسازی در نوع ورزش

نوع ورزش در بدنسازی
 • در بدنسازی با تمرین کردن و بلند کردن وزنه‌های سنگین فیبرهای عضلانی توسعه پیدا کرده و حجیم‌تر می‌شوند.
 • کسانی که بدنسازی می‌کنند، هیکلی کاملا سفت و عضلانی دارند و می‌توانند با پرورش اندام در مسابقات رقابتی روی صحنه عالی بنظر برسند.
 • تمام تغییرات و ویژگی‌هایی که در اندام بدنسازان مشاهده می‌شود، نتیجه بلند کردن وزنه‌های سنگین است.
 • وزنه زدن سبب ایجاد پارگی‌های میکروسکوپی در عضلات می‌شود، بنابراین بدن سعی می‌کند این آسیب‌های جزئی را ترمیم کند و در همین جریان است که حجیم‌تر می‌شود.
 • بدن برای اینکه بتواند این آسیب‌ها را سریعا درمان کند جریان خود را افزایش می‌دهد و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ماهیچه‌ها می‌رساند، که در نهایت سبب افزایش حجم عضلات می‌شود.
 • به تلاش بدن برای ترمیم آسیب‌ها و پارگی‌های میکروسکوپی ماهیچه‌ها و افزایش حجم ناشی از این فرآیند هیپرتروفی گفته می‌شود.
 • اگر بدنساز بخواهد عضلات بخصوصی را حجیم کند، باید روی آن ماهیچه تمرکز داشته و تمرینات مکرری را انجام دهد.
رابطه ورزش پیلاتس و یوگا
خواندن
 نوع ورزش در فیتنس یا تناسب اندام
 • در تناسب اندام ورزشکار بیشتر سعی در اکتیو بودن و فعال بودن دارد.
 • در ورزش فیتنس تمام عضلات به یک اندازه درگیر هستند و هدف از انجام آن ارتقای سلامت کلی بدن است.
 • هرچه شدت تمرینات فیتتنس بیشتر شود، تمرینات برای چربی سوزی بیشتر و رسیدن به بدنی زیباتر تاثیر بیشتری خواهند داشت.
 • در فیتنس برای قوی کردن ماهیچه‌ها تنها از حرکات کششی استفاده می‌کنند.
 • بیشترین تمرکز در ورزش فیتنس روی ظاهر پاها و میان تنه بخصوص شکم است.
 • کسانی که ورزش فیتنس انجام می‌دهند، تمرینات قلبی عروقی زیادی را با استفاده از وزنه‌های کوچکتر در تعداد بالا تکرار می‌کنند.
 • در مقایسه با تمرینات بدنسازی، حرکات فیتنس شدیدتر و کوتاهتر است.
 • بصورت کلی ورزش فیتنس کمک می‌کند که با سوزاندن کالری و تقویت جسم به تناسب اندام و انعطاف بدنی برسیم.

 

تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس چیست؟

تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس  زمان

 • مدت زمان تمرین در بدنسازی

زمان دیگر تفاوت بین بدنسازی و فیتنس است. میزان زمانی که بدنسازان و افرادی که در ورزش فیتنس مشغول هستند یکسان نیست و هر کدام با توجه به برنامه تمرینی خاص و زمانی مشخص تمرینات را انجام می‌دهند.

در بدنسازی ورزشکار حداقل 2 ساعت در روز باید تمرینات ورزشی انجام دهد. معمولا یک بدنساز باید در هفته 5 تا 6 روز مداوم برای مدت زمانی طولانی حداقل به مدت 2 ساعت ورزش کند تا به هدف خود از افزایش حجم عضلات دست پیدا کند.

 • مدت زمان تمرین در فیتنس یا تناسب اندام

در تناسب اندام جلسات تمرین بین 30 تا 45 دقیقه زمان می‌برد. تمرینات تناسب اندام می‌تواند به مدت 45 دقیقه با تمرینات کششی در باشگاه انجام بگیرد یا اینکه در پارک و تنها با دویدن. در مقایسه با بدنسازی، تناسب اندام به تلاش کمتر، زمان کمتر و فشار کمتر بر عضلات احتیاج دارد.

تناسب اندام بانوان ایروبیک یا بدنسازی؟
خواندن

تفاوت بادی بیلدینگ و فیتنس در رژیم غذایی

درمورد رژیم غذایی در بسیاری از موارد کسی که بدنسازی انجام می‌دهد و کسی که تمرینات فیتنس انجام می‌دهد عمدتا محدودیت‌ها و پرهیزهای یکسان دارند. لازم است در هر دو رشته ورزشی کارآموزان غذاهای سالم بخورند و منابع مضر را حذف کنند.

هر دو به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارند، اما بدنسازان باید بیشتر پروتئین و مکمل‌ جهت تقویت روال ورزشی خود مصرف کنند. تفاوتی بین غذاهایی که باید بخورند وجود ندارد اما در میزان کالری دریافتی متفاوت خواهند بود.

تفاوت‌های تغذیه‌ای در بدنسازی

 • یک بدنساز در طول روز به بیش از 5000 کالری نیاز دارد که 50 درصد آن باید پروتئین باشد.
 • تعداد دفعات غذا خوردن بدنسازان به مراتب باید بیشتر باشد.
 • بیشتر سهم رژیم غذایی بدنسازان را تخم مرغ، گوشت، ماهی و پروتئین آب پنیر شکل می‌دهد.
 • 50 درصد کالری باقی مانده را باید از کربوهیدرات سالم همچون سبزیجات، غلات، میوه‌ها و دیگر گزینه‌های کم چرب دریافت کند.

تفاوت‌های تغذیه‌ای در فیتنس

 • افرادی که تمرینات فیتنس یا تناسب اندام انجام می‌دهند نباید بیش از 2500 کالری در روز دریافت کنند.
 • بیشتر رژیم غذایی این افراد را سالاد، سبزیجات، گوشت فاقد روغن، میوه‌ها و دیگر غذاهای سالم شکل می‌دهد.

 

شما برای خرید انواع تجهیزات ورزشی و کفپوش می توانید از فروشگاه آنلاین پالس اسپرت استفاده کنید.
برای ورود به فروشگاه کلیک کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پالس اسپرت

3 نظرات

 • چه جالب نمی دونستم فرقشون رو
  من درمورد فیتنس زیادی رو خوندم

 • ورزش فیتنس خیلی ورزش خوبیه. من جدیدا خیلی حرکات جدید رو از آسان اسپرت یاد می گیرم و راحت هست انجام دادنشون.

 • خیلی خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *