زیبایی اندام

تاثیر ورزش های هوازی بر تناسب اندام

تاثیر ورزش های هوازی بر تناسب اندام

ورزش هوازی به هرگونه فعالیتی می‌گویند که باعث بالا رفتن گردش خون و ضربان قلب  و آب شدن چربی‌ها می‌شود. از ورزش هوازی همچنین به عنوان فعالیت قلبی عروقی شناخته می‌شود.

نمونه هایی از تمرینات هوازی عبارتند از:
 • پیاده‌روی سریع
 • شنا كردن
 • نظافت زیاد یا باغبانی
 • دویدن
 • دوچرخه سواري
 • فوتبال

تاثیر ورزش های هوازی بر تناسب اندام

متخصصان توصیه می‌کنند حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی متوسط ​​یا 75 دقیقه فعالیت شدید در هفته انجام دهید. پیاده‌روی سریع یا شنا نمونه‌هایی از فعالیت متوسط ​​است. دویدن یا دوچرخه سواری نمونه‌هایی از فعالیت های شدید هستند. اما چرا ورزش هوازی توصیه می‌شود؟ برای آگاهی از مزایا و دریافت نکاتی در مورد روش‌های انجام تمرینات هوازی در برنامه روزانه خود، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

مزایا و تاثیر ورزش های هوازی بر تناسب اندام:

ورزش هوازی مزایا بسیاری دارد که به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد:
 1. سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد

ورزش هوازی توسط انجمن قلب آمریکا و اکثر پزشکان به افرادی که بیماری قلبی دارند یا در معرض آن هستند توصیه می‌شود. این به این دلیل است که ورزش هوازی قلب شما را تقویت می‌کند و به آن کمک می‌کند تا خون را به طور موثری در سراسر بدن پمپاژ کند.

همچنین ورزش قلبی عروقی یا همان کاردیو می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند و با افزایش کلسترول “خوب” لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) و کاهش کلسترول “LDL” در خون، شریان‌ها را شفاف نگه دارد. اگر به طور خاص به دنبال کاهش فشار خون و کلسترول هستید، 40 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط ​​تا شدید بین 3 تا 4 بار در هفته انجام دهید.

 1. فشار خون را پایین می‌آورد

ورزش هوازی  ممکن است به شما در مدیریت علائم فشار خون بالا کمک کند. در واقه ورزش هوازی راهی برای درمان فشار خون و پیگیری از آن بدون دارو است.

 1. به تنظیم قند خون کمک می‌کند

ورزش هوازی منظم به تنظیم سطح انسولین و کاهش قند خون کمک می‌کند. در مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2، محققان دریافتند که انجام ورزش‌های هوازی تاثیر خوبی بر روی آن‌ها دارد.

 1. علائم آسم را کاهش می‌دهد

ورزش‌های هوازی می‌تواند به افراد مبتلا به آسم کمک کند تا دفعات و شدت حملات آسم را کاهش دهند. اگر مبتلا به آسم هستید، باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است فعالیت‌ها یا اقدامات احتیاطی خاصی را برای کمک به حفظ امنیت شما هنگام تمرین توصیه کنند.

 1. درد مزمن را کاهش می‌دهد

اگر کمر درد مزمن یا دردهای آرتروزی دارید، ورزش هوازی به ویژه فعالیت های متوسط، مانند شنا یا ایروبیک به شما کمک می‌کند تا عملکرد و استقامت عضلات را بازیابی کنید. همچنین می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، که ممکن است درد مزمن کمر را کاهش دهد.

 1. به خواب کمک می‌کند

اگر در خواب شبانه مشکل دارید، در ساعات بیداری ورزش هوازی را امتحان کنید. مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به مشکلات خواب نشان داد که برنامه ورزشی منظم همراه با آموزش بهداشت خواب یک درمان موثر برای بی خوابی است.

تاثیر دستگاه بدنسازی خوب بر روی عضلات
خواندن

شرکت کنندگان به مدت 16 هفته فعالیت هوازی انجام دادند و سپس پرسشنامه‌هایی در مورد خواب و خلق و خوی عمومی خود را تکمیل کردند. گروه فعالیت کیفیت و مدت زمان خواب بهتر و همچنین بهبود بیداری و نشاط در طول روز را گزارش کردند. با این حال، تمرین بیش از حد نزدیک به خواب می‌تواند خواب را دشوارتر کند. سعی کنید تمرین خود را حداقل دو ساعت قبل از خواب به پایان برسانید.

 1. وزن را تنظیم می کند.

شاید شنیده باشید که رژیم و ورزش سنگ بنای کاهش وزن هستند. اما ورزش هوازی به تنهایی ممکن است این قدرت را داشته باشد که به شما در کاهش وزن و کاهش وزن کمک کند. بسته به وزن و سرعت ورزش کردن شما، ممکن است برای سوزاندن 400 تا 600 کالری نیاز به پیاده روی یا دویدن تا 4 مایل داشته باشید. کاهش کالری علاوه بر ورزش هوازی می‌تواند میزان ورزش مورد نیاز برای کاهش وزن را کاهش دهد.

 1. تقویت سیستم ایمنی بدن

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، تأثیر ورزش بر سیستم ایمنی زنان فعال و کم تحرک را مورد بررسی قرار دادند. یک گروه به مدت 30 دقیقه روی تردمیل ورزش کردند، گروهی دیگر طی 30 ثانیه فعالیت شدید انجام دادند ، گروه آخر ورزش نکرد. خون همه زنان قبل، بعد و در فواصل مختلف در روزها و هفته های بعد از این جلسات ورزشی گرفته شد.

نتایج نشان داد که ورزش هوازی منظم و متوسط ​​باعث افزایش آنتی بادی‌های خاصی در خون به نام ایمونوگلوبولین‌ها می شود. این در نهایت سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. گروه بی تحرک زنان هیچ بهبودی در عملکرد سیستم ایمنی مشاهده نکردند.

 1. قدرت مغز را بهبود می بخشد

آیا می دانید که مغز بعد از شروع 30 سالگی، بافت اولیه خود را از دست می‌دهد؟ دانشمندان دریافته‌اند که ورزش هوازی ممکن است این ضرر را کند کرده و عملکرد شناختی را بهبود بخشد.

 1. روحیه را تقویت می‌کند

حرکت دادن بدن نیز ممکن است خلق و خوی شما را بهبود بخشد. در تحقیقی که بر روی افراد مبتلا به افسردگی انجام شد، شرکت کنندگان روی تردمیل به مدت 30 دقیقه در جلسه قدم زدند. پس از 10 روز، از آنها خواسته شد تا هرگونه تغییر در خلق و خوی خود را گزارش دهند.

استراحت در بدنسازی
خواندن

همه شرکت کنندگان کاهش قابل توجهی در علائم افسردگی خود گزارش کردند. این نتایج نشان می‌دهد که ورزش کردن حتی برای مدت کوتاهی ممکن است تأثیر زیادی بر روحیه داشته باشد. لازم نیست تقریباً دو هفته منتظر بمانید تا بهبود را ببینید. نتایج مطالعه نشان داد که حتی یک جلسه ورزش ممکن است برای تقویت شما کافی باشد.

تاثیر ورزش های هوازی بر تناسب اندام

ورزش هوازی و تناسب اندام

بین تمام فوایدی که از ورزش‌های هوازی به شما گفته‌ایم یک مورد آن کاهش وزن با استفاده از ورزش هوازی بود. شما با استفاده از ورزش‌های هوازی می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید. حتی ورزش هوازی به تنهایی موجب کاهش وزن شما می‌شود اما اگر در کنار آن یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید از شدت و میزان ورزش هوازی شما کم می‌کند.

اما این نکته را باید یادآور شد که در کنار ورزش‌های هوازی باید ورزش‌های استقامتی و ورزش‌هایی که موجب قوی شدن عضلات می‌شود را انجام دهید. زیرا ورزش هوازی بیشتر به چربی سوزی کمک می‌کند تا عضله سازی . بنابراین شما ممکن است کاهش وزن چشمگیری را با ورزش هوازی تجربه کنید اما عضلات شما همچنان ضعیف بماند. بنابراین حتما ورزش هوازی و ورزش‌های قدرتی و استقامتی را کنار هم داشته باشید.

شما برای خرید انواع تجهیزات ورزشی و کفپوش می توانید از فروشگاه آنلاین پالس اسپرت استفاده کنید.
برای ورود به فروشگاه کلیک کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.