عوارض پیلاتس چیست؟

 عوارض پیلاتس چیست؟

عوارض پیلاتس چیست

عوارض پیلاتس چیست؟

پیلاتس ورزشی‌ست که اخیرا در ایران مورد توجه قرار گرفته و اسم آن در همه جا شنیده می‌شود. اما اگر هیچ آشنایی با این ورزش ندارید و می‌خواهید اطلاعات دقیقی از آن داشته باشید و همچنین با مضرات آن آشنا شوید این مقاله را دنبال کنید.

ورزش پیلاتس چیست؟

ورزش پیلاتس بر استفاده همزمان از ذهن و جسم تمرکز می‌کند. این ورزش مجموعه‌ای از حرکات ورزشی و تنفسی است و مقاومت و توان بدنی شما را بالا می‌برد.

در حین انجام حرکات ورزشی پیلاتس مانند بسیار از ورزش‌ها شما فقط حرکات تکراری را جهت بالا بردن ضربان قلب خود انجام نمی‌دهید، بلکه در پیلاتس شما با آگاهی تمام، حرکات خود را انجام می‌دهید. تنفس دیافراگمی در این ورزش موجب زیبایی اندام شکمی می‌شود و در مجموع پیلاتس برای بالا بردن قدرت توانی بدنی شما بسیار مفید است.

تاریخچه‌ی ورزش پیلاتس

ورزش پیلاتس را فردی آلمانی به نام ژورف یا یوزف پیلاتس طراحی کرده است. ژوزف از سن کودکی در بین هم سن و سالانش ضعیف بوده و همیشه به دنبال راه حلی برای تقویت عضله‌های خود بوده است. بنابراین در سال 1880 موفق به طراحی حرکاتی می‌شود که تمامی عضلات و مفصل‌ها را تقویت کند. این حرکات در زمان جنگ جهانی اول برای سربازان جراحت دیده استفاده می‌شد تا دوباره بتوانند نیروی بدنی خود را تقویت کنند.

پیلاتس برای چه کسانی خوب است؟

خوشحالم که پاسخ این سوال امیدوار‌کننده است. ورزش پیلاتس برای همه مناسب است. هر کسی نیاز به عضلات و ماهیچه‌های قوی دارد. هر یک از مفاصل، ماهیچه‌ها و عضلات نیاز به تقویت دارند. اگر ما در جهت تقویت همگی این‌ها تلاش کنیم، فعالیت‌های روزمره ما بدون اختلال خواهد بود. اما در صورت قوی نشدن عضلات و ماهیچه‌ها، احتمال آسیب دیدن بدن ما بیشتر خواهد بود.

اهمیت حرکات کششی و زمان آن در بدنسازی
خواندن

معایب پیلاتس

با وجود مناسب بودن ورزش پیلاتس برای تمام افراد اما باز موانعی سر راه است. به عنوان مثال افرادی که دچار آرتروز و پوکی استخوان هستند ممکن است انجام حرکات ورزشی پیلاتس برای آن‌ها بسیار دشوار باشد و هر ورزشی که بیش از حد به شما فشار می‌آورد قطعا مفید نخواهد بود. در ادامه چند مورد از معایب پیلاتس را برای شما شرح خواهیم داد.

1- پیلاتس جزء ورزش های هوازی محسوب نمی شود. بنابراین برای کاهش وزن مداوم عالی نیست. برای شروع هر ورزشی باید هدف خود را مشخص کنید. آیا می‌خواهید چربی‌سوزی داشته باشید و وزن خود را کاهش دهید یا می‌خواهید بر روی تقویت عضلات خود اقدام کنید یا صرفا می‌خواهید تحرک روزانه برای سلامتی بدن خود داشته باشید؟

اگر قصد کاهش وزن دارید پیلاتس گزینه مناسبی برای شما نیست، در ابتدا ممکن است با شروع پیلاتس شما کاهش وزن داشته باشید زیرا به هر حال متابولیسم شما بالا خواهد رفت. اما پیلاتس یک ورزش هوازی نیست و بر روی عضلات و ماهیچه‌های شما کار می‌کند و آن‌ها را تقویت می‌کند. برای کاهش وزن پیاده روی، دویدن، شنا یا در کل ورزش‌های هوازی مناسب هستند.

ورزش پیلاتس

2- نتایج ورزش پیلاتس، مشابه نتایج وزنه برداری سنگین و بدنسازی نیست.

پیلاتس بر روی تقویت عضلات و ماهیچه‌های شما کار می‌کند. اما نباید توقع داشته باشید با ورزش پیلاتس شما قادر به بلند کردن وزنه‌های سنگین خواهید بود. پیلاتس می‌تواند مکمل خوبی در کنار حرفه و ورزش بدن‌سازی باشد اما به تنهایی کمک‌کننده نیست. برای ایجاد توده عضلانی و بلند کردن وزنه‌های سنگین حتما باید ورزش بدنسازی را پیش گرفت.

3- پیلاتس مدرن شامل تمریناتی است که در اصل توسط یوزف پیلاتس ایجاد نشده است

اجرای حرکات بدنسازی به صورت ایستاده یا نشسته؟
خواندن

با وجود اینکه آقای پیلاتس مخترع این ورزش بود و تمریناتی بسیار دقیق طراحی کرد. اما با گذشت سال‌ها ورزش‌های دیگری از جمله ورزش‌های کششی و تمرینات اضافی در این ورزش گنجانده شدند و حال ما با پیلاتس مدرن رو به رو هستیم.

4- تجهیزات تخصصی پیلاتس به همان اندازه که ادعا می شود خاص نیستند

در واقع تجهیزات خاصی برای انجام ورزش پیلاتس وجود ندارد و وسایل و لوازم مورد استفاده در این ورزش قبلا هم وجود داشته‌اند. بنابراین لازم نیست نگران تهیه لوازم خاص باشید.

5- پیلاتس یک ورزش پر انرژی و مهیج نیست

اگر می‌خواهید پر جنب و جوش باشید و ورزشی با انرژی را انتخاب کنید، پیلاتس گزینه مناسبی برای شما نیست. پیلاتس یک ورزش آرام است و لازم است شما در هنگام انجام هر حرکت تمرکز کافی را داشته باشید.

6- کلاس های عمومی پیلاتس، برای اهداف توانبخشی کافی نیست

عوارض پیلاتس چیست

ورزش پیلاتس

اگر به دنبال رفع آسیب عضله مخصوصی هستید رفتن به کلاس پیلاتس مشکل شما را حل نخواهد کرد. شما برای بهبودی نمی‌توانید که کلاس پیلاتسی را ثبت نام کنید. بنابراین باید به دنبال یک کلاس خصوصی باشید که آسیب شما را رفع کند.

7- ورزش پیلاتس به تمرکز بسیار بالایی نیاز دارد

اگر مشغله کاری زیادی دارید یا بچه‌دار هستید احتمال اینکه بتوانید کلاس پیلاتس ثبت نام کنید سخت است. تمرینات پیلاتس باید با آرامش، فکر و تمرکز انجام شود. بنابراین در هنگام کلاس نباید فکر دیگری داشته باشید. اگر تمرکز نباشد شما مسیر خوبی را در جهت تقویت عضلات پیش نخواهید گرفت.

8- فواید پیلاتس برای روح و روان، به اندازه ی یوگا و ایروبیک نیست

ممکن است پیلاتس مانند هر ورزش دیگری برای رفع استرس بسیار مفید باشد اما اگر به دنبال ورزشی هستید که آرامش روحی و روانی را برای شما فراهم کند، پیلاتس مناسب شما نیست.

بهترین دستگاه‌های بدنسازی برای چربی سوزی
خواندن

پیلاتس برای برخی افراد گاهی دردی نیز به روان اضافه می‌کند. زیرا باید برای انجام هر حرکت تمرکز داشته باشید و ممکن است شما نتوانید این کار را انجان دهید و اضطراب بیشتری خواهید گرفت. بنابراین برای تسکین اعصاب و آرامش روح و روان بهترین گزینه یوگا است.

9- انجام اشتباه تمرینات پیلاتس، می تواند منجر به صدمه شود

از آنجایی که پیلاتس یک ورزش آرام است ممکن است این تصور ایجاد شود که هیچ آسیبی برای بدن وجود نخواهد داشت. اما این درست نیست اگر تمرکز کافی و حرکات آهسته، ثابت و صحیح در ورزش پیلاتس وجود نداشته باشید ممکن است بدن شما آسیب ببیند.

10- تمرینات پیلاتس می‌تواند برای عضلات دردناک باشد

احتمالا روز بعد از ورزش پیلاتس درد زیادی خواهید داشت البته این موضوع برای تمامی ورزش‌ها صدق می‌کند. اما در بقیه ورزش‌ها بدن زودتر عادت می‌کند و با گذشت چند روز ورزش یا حتی روز دوم بدن شما دیگر دردی نخواهد داشت اما این دوره در ورزش پیلاتس طولانی است.

عوارض ورزش پیلاتس

چنانچه تمرکز کافی و انجام صحیح و با ثبات تمرینات در ورزش پیلاتس نباشید بدن قطعا آسیب می‌بیند. بنابراین در صورت انجام تمرینات پیلاتس به صورت نادرست بدن شما ممکن است دچار این آسیب‌ها شود:

  1. عضلات بیش از حد کشیده می‌شوند.
  2. رباط‌های روی یکدیگر می‌افتند.
  3. اسپاسم عضلاتی و پرفتگی عضلات دامن‌گیر شما می‌شوند.
  4. مفاصل و عضلات شما به جای تقویت، آسیب می‌بیند.

شما برای خرید انواع تجهیزات ورزشی و کفپوش می توانید از فروشگاه آنلاین پالس اسپرت استفاده کنید.
برای ورود به فروشگاه کلیک کنید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پالس اسپرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *