نسل جدید چمن مصنوعی

 نسل جدید چمن مصنوعی

نسل جدید چمن مصنوعی

نسل جدید چمن مصنوعی و چگونگی ساختار آن

امروزه در تولید چمن مصنوعی، نخ،‌لایه‌ّای آن و … پیشرفت چشمگیری حاصل شده‌است. در ابتدا چمن‌های مصنوعی دارای پایل کوتاه و تراکم بالا بودند تا سطحی محکم و صاف تولید کنند. از این چمن‌ها در فضاهای سبز و زمین هاکی استفاده می‌شود.

چمن مصنوعی

نوعی چمن شبیه چمن طبیعی است که برای پوشش سطوح مختلف بکار می‌رود. معمولا از این چمن در جاهایی استفاده می شود که امکان رشد چمن طبیعی وجود ندارد یا می‌خواهند در هزینه‌های نگهداری چمن طبیعی صرفه‌جویی کنند. این چمن‌ها معمولا در زمین‌ّ‌های ورزشی، حیاط، تراس، روف‌گاردن، مهدکودک و … استفاده می‌شود. این چمن‌ها برای زیبائی ظاهری، استفاده می‌شود.

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به تاریخچه‌ای از چمن مصنوعی

تاریخچه تولید چمن مصنوعی به دهه ۵۰ میلادی بر می‌گردد جائیکه سه شریک کاری به نام‌‌ّ‌های تجهیزات آزمایشگاهی آموزشی بنیاد فورد، صنایع مونسانتو و شرکت چمسترند تصمیم به اجرا پروژه‌ای مشترک گرفتند. این شرکا قصد داشتند تا فضایی مناسب برای کودکان و خردسالان فراهم کنند. در آن زمان روش تولید چمن مصنوعی به گونه‌ای بود که از تعداد زیادی سوزن،‌چسب پلی اورتان و پلی ونیل استفاده می‌شد.

درسال ۱۹۶۴ اولین چمن مصنوعی در مدرسه براون نصب شد که توسط شرکتی بنام چمگراس اجرا شد.

نسل جدید چمن مصنوعی

نسل اول چمن مصنوعی

این چمن در هنگام شروع مورد استقبال چشمگیر قرار گرفت. مهمترین شرایط برای استفاده از این چمن شرایط نامناسب جوی برای کاشت چمن طبیعی بود که در هوستون آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. اولین نسل چمن مصنوعی در سال ۱۹۶۶ که دارای الیاف نایلونی بود در زمین‌های بیسبال اجرا شد.

تاریخچه چمن مصنوعی
خواندن

نسل دوم چمن مصنوعی

این چمن در دهه۷۰ میلادی روی کار آمد و شباهت زیادی به چمن طبیعی داشت. بمنظور بهتر چسبیدن این چمن به زمین الیاف آن با شن و ماسه پر می‌شدند که این امر به سختی آن نیز کمک می‌کرد. این ویژگی بسیار مناسب برای زمین‌های بازی بشمار می‌رفت. این چمن دارای یک لایه بالاتر از لایه لاستیکی بود تا کنترل توپ را آسانتر کند.

نسل سوم چمن مصنوعی

اما نسل سوم یا نسل جدید چمن مصنوعی با پایل بلند هستند. موادی که برای پر کردن این چمن‌ها استفاده می‌شود،‌ترکیب سیلیس و شن لاستیکی است که فشرده نمی‌شوند. این چمن از سیستم مونوفیلامنت تولید می‌شود که دارای سیستم لایه‌گذاری پیشرفته است. اصطکاک پائین، ضربه‌پذیری مناسب،‌برگشت‌پذیری مناسب توپ،‌ از ویژگی‌های این چمن است.

این نکته را باید درنظر داشت که اکنون ورزشگاه‌ّ‌های بزرگی دردنیا با چمن مصنوعی مجهز شده‌اند.

شما برای خرید انواع تجهیزات ورزشی و کفپوش می توانید از فروشگاه آنلاین پالس اسپرت استفاده کنید.
برای ورود به فروشگاه کلیک کنید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پالس اسپرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *