کاربرد کفپوش بدون درز در سالن های ورزشی

سالن های ورزشی به عنوان یکی از پرجاذبه ترین مکان های تفریحی کشور همواره پذیرای جمع کثیری از ورزشکاران حرفه ای و نیز علاقه مندان آماتور است که روزانه وقت قابل ملاحظه ای را در آن صرف می کنند. نیاز به تحرک و سرعت و قدرت در رشته های ورزشی باعث می شود که ورزشکاران دائما در معرض آسیب های مختلف باشند. مطالعات نشان داده است که درصد قابل توجهی از مصدومیت ها به دلیل مناسب نبودن پوشش کف محیط های ورزشی اتفاق می افتد و موجب آسیب های بسیار جدی به اندام ورزشکاران به خصوص زانوها می شود. مهم ترین ویژگی کفپوش های ورزشی قابلیت ارتجاعی بودن است. همچنین به دلیل رفت و آمد و تحرک زیاد افراد لازم است که این کفپوش ها مقاومت به سایش زیادی داشته باشند. به علاوه باید در نظر داشت که تعدد نفرات و تحرک آن ها در فضاهای ورزشی باعث می شود که امکان انتقال بیماری بین افراد در اثر تماس با کفپوش بالا باشد. ضمنا باید لغزندگی کمی داشته باشند تا از سر خوردن ورزشکاران جلوگیری کنند و باید رنگ پذیری بالایی داشته باشند تا رنگ های مختلف جهت درج شدن علائم ورزشی مورد استفاده قرار گیرند.

در یک نوع تقسیم بندی، می توان کفپوش ها را بر اساس میزان و شکل ارتجاعی آنها، دسته بندی کرد. به طور کلی دو نوع قابلیت ارتجاعی نقطه ای (متمرکز) ومنطقه ای (گسترده) وجود دارد که با ترکیب آنها، چهار نوع کفپوش پدید می آید.

 • کفپوش ورزشی با قابلیت ارتجاعی منطقه ای یا گسترده : با حالت فنری در سطحی گسترده، در برابر تغییر شکل وخم شدن مقاومت دارد.
 • کفپوش ورزشی ترکیبی: ترکیب نوع با ارتجاع نقطه ای و گسترده، به نحوی که در توزیع فشار بار روی کف، حوزه کنترل وسیع است.
 • کفپوش ورزشی مخلوط شده: حالت فنری و نرم با بخش های نگه دارنده وتقویت کننده. منطقه کنترل تغییر شکل محدود است اما حوزه تحمل بار را دارد.
 • کفپوش ورزشی با قابلیت ارتجاعی نقطه ای: حالت فنری و نرم با حوزه تغییر شکل محدود که با هدف تحمل بار های متمرکز، طراحی شده است و عمدتا برای ورزش های سنگین با دستگاه های ثابت بر روی زمین طراحی شده است.

پوشش های پلی اوره سرد گرید ۲۰۶۰ و ۲۰۸۰ گزینه های بسیار مناسبی برای استفاده به عنوان کفپوش هستند. برخورداری از سطح تفلون مانند باعث می شود که تجمع و چسبیدن هرگونه میکروب، باکتری و مواد ارگانیک به پوشش پلی اوره غیر ممکن باشد و خاصیت آنتی باکتریال آن ها از نظر بهداشتی تایید شده است. به علاوه سطوح پلی اوره ضریب اصطکاک مناسبی داشته و مانع از لغزیدن می شوند و ضد الکتریسیته ی ساکن بوده و هرگز گرد و غبار را جذب نمی کنند. همچنین سطوح یکپارچه ی آن ها باعث می شود که غیر متخلخل باشند و به راحتی نیز تمیز شوند. خاصیت ضد جرقه بودن و خود خاموش شومندگی پوشش های پلی اوره باعث می شود که ضریب ایمنی آن در برابر حوادث غیرمترقبه بسیار بالا باشد. قابلیت رنگ پذیری بالای پوشش های پلی اوره نیز به خوبی می تواند در طراحی کفپوش های ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

در مورد ورزش هایی نظیر بدن سازی که نیاز به دستگاه های ثابت بر روی زمین است، بهتر است که از پلی اوره ی گرم گرید AR50 که مقاومت بیش تری نسبت به تنش های محیطی دارد، استفاده کرد.

از جمله مزایای این گریدها عبارتند از

 • سرعت اجرایی بالا و غیر قابل رقابت
 • عدم حساسیت به رطوبت
 • عدم تولید گاز، ایجاد تاول، حباب، کف و نقص های ظاهری نظیر نوک سوزنی شدن
 • زمان واکنش بسیار کم بدون نیاز به کاتالیست
 • خشک شدن بسیار سریع به منظور کنترل زمان ساخت و افزایش بهره وری در پروژه ها
 • پوشش کاملا جامد و بدون بو، حلال و مواد آلی فرار و عدم تاثیر منفی بر آب (دوست دار محیط زیست)
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و گرد و غبار
 • مقاومت دمایی بالا
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت
 • مقاومت بی نظیر در برابر سایش
 • سختی سطحی بالا و مقاوم در برابر خراش
 • انعطاف پذیری عالی و مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی و مناسب برای درزگیری و پرکردن مفاصل و حفرات
 • درصد ازدیاد طول و کشسانی فوق العاده
 • دارا بودن سطح نسبتا نچسب که مانع از تجمع و چسبندگی مواد ارگانیک نظیر باکتری و میکروب می شود.
 • درگیری فیزیکی و چسبندگی فوق العاده بر روی انواع سطوح فلزی، سیمانی، بتنی/ شاتکریت، آجری، پلاستیکی، چوبی، سنگی، فوم پلی یورتان، پشم شیشه و پشم های معدنی، فایبرگلاس و… در اشکال مختلف و در سطوح مختلف زمین
 • پیوستگی و یکنواختی پوشش (بدون درز)
 • ایستایی عالی در برابر انواع عوامل فیزیکی و شیمیایی (کشش، ، رطوبت، حرارت، برودت، مواد شیمیایی، اسیدی، قلیایی، نفتی، اشعه ی ماوراءبنفش و نور خورشید
 • مقاومت قابل ملاحظه در برابر آتش گیری و شره کردن و عدم اشتعال شدید، دارای خاصیت خود خاموش شوندگی و عدم انتشار گاز خطرناک HCN در اثر آتش گیری
 • آب بندی کردن و جلوگیری از آلوده سازی محیط توسط مواد شیمیایی خطرناک
 • رنگ پذیر بودن به همراه قابلیت تطبیق و چسبندگی زیاد
 • ماندگاری طولانی مدت

اختلاف گرید ۲۰۶۰ و ۲۰۸۰

گرید ۲۰۸۰ همانند گرید ۲۰۶۰ به عنوان لایه ی نهایی به کار می رود اما از گرید ۲۰۶۰ نرم تر و منعطف تر است. لذا در محیطی هایی نظیر سالن های ورزشی که رفت و آمد ها دائمی است، انتخاب مناسب تری است.

جدول مقایسه ی پلی اوره با سایر پوشش های مورد استفاده در سالن های ورزشی

قابلیت ترمیم و نصب سریع این محصول و قابلیت کشسانی و مقاومت در برابر انواع مواد خورنده در صنایع غذایی این محصول را به عنوان یک محصول منحصر به فرد تبدیل کرده است در زیر سایر مزیت ها و قابلیت های این پوشش با سایر مواد هم کاربرد آورده شده است.

خصوصیات پلی اوره پلی یورتان اپوکسی سرامیک سنگ
زمان اجرا بی نهایت سریع سریع کند کند کند
قابلیت ترمیم خیلی سریع و راحت خیلی سریع و راحت خیلی سریع و راحت مشکل و پر هزینه مشکل و پر هزینه
قیمت تمام شده متوسط متوسط متوسط متوسط بالا
حساسیت به رطوبت خیر بله بله خیر خیر
کشسانی عالی ( به همراه انعطاف پذیری) خوب شکننده شکننده شکننده
ثبات رنگ متوسط متوسط متوسط خیلی خوب عالی
ماندگاری و دوام عالی خوب متوسط متوسط عالی
مقاومت در برابر خراش خیلی خوب متوسط خوب خوب عالی
مقاومت شیمیایی عالی خوب خیلی خوب خوب خوب
مقاومت دمایی از ۵۰- تا ۱۵۰ درجه ی سانتی گراد از ۳۰- تا ۱۲۰ درجه ی سانتی گراد از ۲۰- تا ۱۱۰ درجه ی سانتی گراد از ۵۰- تا ۳۰۰ درجه ی سانتی گراد از ۵۰- تا ۵۰۰ درجه ی سانتی گراد
محتوای جامد ۱۰۰ درصد ۵۰ تا ۱۰۰ درصد ۵۰ تا ۱۰۰ درصد ۱۰۰ درصد ۱۰۰ درصد
ترکیبات آلی فرار ندارد (دوست دار محیط زیست) بستگی به گرید دارد بستگی به گرید دارد ندارد ندارد
مقاومت در برابر نور آفتاب متوسط متوسط متوسط خیلی خوب عالی
ایجاد طرح و نقش دلخواه ( آرم شرکت، خطوط راهنما) انواع طرح ها و رنگها انواع طرح ها و رنگها انواع طرح ها و رنگها طرح پذیر نیست طرح پذیر نیست
رنگ متنوع متنوع متنوع محدود خیلی محدود

همان طور که ملاحظه می شود پوشش های پلی اوره برتری کاملا چشمگیری نسبت به انواع اپوکسی و پلی یورتان و حتی سنگ و سرامیک دارند. نتایج تحقیقات نشان می دهد با توجه به عمر مفید بالاتر پوشش های پلی اوره، این دسته از پوشش های نوین از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از دو نوع اپوکسی و پلی یورتان هستند. پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور به طور کامل جایگزین پوشش های قدیمی شوند.

فرآیند اجرای کفپوش

۱- بازبینی محل توسط تیم فنی

۲- تعیین شرایط فیزیکی و تعیین تنش ها در سالن ورزشی

۳- ارائه ی کفپوش مقاوم در برابر تنش های دائمی ناشی از تحرک افراد

۴- انجام زیر کاری جهت نصب کفپوش

۵- گرفتن پیشنهاد کارفرما جهت ایجاد طرح ها و رنگ های مختلف در کف سالن ورزشی

۶- اجرا و نصب کفپوش بدون هیچ گونه آلوده کاری با مدت زمان بسیار کوتاه